Zastavte se na chviličku, prohlédnout si rukavičku

28.02.2022 | Obecné
Chce se vám za kulturou, historií a zábavou, ale nestíháte? Pak je tato novinka přesně pro vás. Do Muzea Dobříš totiž můžete nahlédnout i prostřednictvím virtuální prohlídky. Projděte si odkudkoli a kdykoli - třeba právě teď - expozici věnovanou rukavičkářství, židovství, vodohospodářství nebo historii Dobříše. Na vaší virtuální návštěvu čeká i rukavičkářská dílna pyšnící se funkčními stroji nebo výstava 99 let dobříšské kopané: Josef Vitásek.
Zastavte se na chviličku, prohlédnout si rukavičku

Město Dobříš může být hrdé na mnoho dob, událostí i osobností. Expozice Muzea Dobříš Vám nabízí možnost je prozkoumat. Největší prostor je věnován rukavičkářství. Oboru, který Dobříš proslavil po celém světě a kterému se zakladatelé muzea věnují po generace.

Muzeum vás provede výrobou rukavic i rukavičkářským příběhem, ve kterém Dobříš trumfla Paříž v otázce trendů, a představí předměty a stroje, díky kterým vznikaly miliony párů rukavic. Můžete se ponořit do dobového tisku, knih nebo fotografií. A pokud i to bude málo, můžete se posadit a pustit si některý z našich tematických dokumentů a dobových videí v historickém prostředí.

Zdejší rukavičkářský průkopník, Šalamou Abeles, byl židovského původu, a protože židé v Dobříši před druhou světovou válkou tvořili významnou část obyvatelstva, je i jejich přínosu a odkazu věnovaná část expozice.

Muzeum nabízí také netradiční část expozice, a to rukavičkářskou dílnu, kde funkční šicí stroje čekají na zkušené šičky a na obnovení ukázek šití rukavic, během kterých mohli návštěvníci pozorovat, jak taková rukavice vzniká v přímém přenosu.

Expozici věnující se městu Dobříš hlídá původní socha Panny Marie z 12. století. Nahlédnout můžete na městskou pokladnici, dobové oblečení nebo miniatury dobříšských dominant, jako je bývalý pivovar nebo rukavičkářské závody.

Skvělou jízdu na motorce si můžete během prohlídky představit hned několikrát, a to třeba i u atraktivních modelů motorek typu Java.

A nejen na nejmladší návštěvníky čeká zážitek například u interaktivního modelu koloběhu vody, který názoronou formou předvádí, jak se do našich kohoutků dostává křišťálově čistá voda. O tom, že je to sranda, by vám mohly vyprávět živé ryby, které jsou součástí koloběhu.

Tohle nemůžete minout

Muzeum Dobříš najdete v Kopáčkově domu na Mírovém náměstí v Dobříši.

Prodej vstupenek probíhá v Infocentru města Dobříše v přízemí Kopáčkova domu.

Do dubna je muzeum otevřené každý všední den. Od dubna je pak otevřeno každý den v následujících časech:

Pondělí - pátek: 8.00 - 17.00 h

Sobota: 9.00 - 12.00 h; 13.00 - 16.00 h