Novinky a články o Muzeu

Stále se u nás něco děje, a proto jsme se rozhodli se o to s Vámi podělit. V této sekci naleznete jak důležité informace přímo související s muzeem, tak i nejrůznější zajímavosti ze současnosti, ale i z historie.

Obecné | Aktuality o muzeu a výstavách

Muzeum Dobříš slavnostně zahájilo svou třetí sezonu

10.04.2017 | Obecné
Ve čtvrtek 6. dubna pořádalo Muzeum Dobříš přátelské setkání partnerů, díky nimž se mohl tento výjimečný projekt před dvěma lety zrodit, a spolu s nimi slavnostně zahájit již třetí sezónu.
Muzeum Dobříš slavnostně zahájilo svou třetí sezonu

Čtvrtečním nevšedním dopolednem provázel Petr Větrovský, který se nebál přítomné hosty i tak trochu vyzpovídat.

Podle slov radního města Dobříše Radka Vystyda, který je zároveň strůjcem původní myšlenky, se nápad na vytvoření rukavičkářského muzea zrodil již daleko dříve, ale teprve v roce 2013 začal nabírat reálnější podobu. Že začátky nebyly vůbec jednoduché, potvrdila i jeho manželka Marika Vystydová, která ačkoli si posteskla nad spoustou času stráveného kolem tvorby muzea namísto rodinných víkendů, byla a stále je jeho velkou oporou a v nápadu na vytvoření muzea svého muže od začátku podporovala.

Že bez vůle, zarputilosti a podpory se zázraky nedějí, potvrdila slova Zdeňky Žádníkové, která je sama ženou velkých činů a dobrých skutků, a zdůraznila fakt, že jedině my, jakožto lidské bytosti, máme možnost dělat a tvořit něco krásného a mimořádného a poděkovala Radku Vystydovi a všem ostatním za tento počin.

Slovy chvály a obdivu nešetřili ani ostatní hosté a partneři muzea, mezi nimiž vyjádřila svůj vztah k Dobříši i náměstkyně ministra kultury JUDr. Kateřina Kalistová nebo poslankyně Mgr. Helena Langšádlová. Dámy se navíc zhostily důležité role, když byly požádány, aby pokřtily publikaci „Dobříš město rukavic“, kterou v letošním roce vydal Muzejní spolek Dobříšska.

Přátelské setkání k příležitosti zahájení sezony si stejně jako loni nenechal ujít ani bývalý hejtman Středočeského kraje Ing. Miloš Petera, který měl vloni milou povinnost pokřtít unikátní produkt Muzea Dobříš v podobně luxusního páru kožených rukavic jedinečného vzhledu, které Muzeum Dobříš mimo jiné nabízí jakožto připomínku jedinečné a nenapodobitelné práce rukavičkářů.

V současné době se navíc Muzejní spolek může pyšnit již dvěma vydanými publikacemi, které obohacují a doplňují stálou expozici rukavičkářství a židovství. Autorkou první z nich je Mgr. Jindřiška Rosenbaumová, která s Muzeem Dobříš úzce spolupracuje v rámci nejrůznějších workshopů na téma židovství. Jak sama říká, díky muzeu může pracovat v oboru, který studovala a který je pro ní srdeční záležitostí. Publikace „Židé v Dobříši“ vyšla již v loňském roce za významné podpory Nadačního fondu obětem holocaustu, který je od počátku významným parterem Muzea Dobříš.

V pořadí druhá publikace vydaná Muzejním spolkem Dobříšska, jejíž autory jsou členové Muzejního spolku a významní dobříšští rukavičkáři Ing. Josef Šefránek a Karel Bednář, nese název „Dobříš město rukavic“, a jak název napovídá, popisuje Dobříš jako významné centrum rukavičkářské výroby. Na tuto skutečnost jsou obyvatelé města právem hrdí, což vyjádřil starosta města Dobříše Mgr. Stanislav Vacek i ostatní zástupci vedení města, kteří se čtvrtečního zahájení sezony zúčastnili.

 

Skutečnost, že se celý nápad na vytvoření Muzea Dobříš podařilo dotáhnout do zdárného konce a že funguje již třetím rokem, je zásluhou řady nadšených lidí, kteří obětovali svůj čas i finanční prostředky. Zasloužili se tak o to, že téměř vymírající rukavičkářské řemeslo zůstane v Dobříši zachováno, a že přízvisko „město rukavic“ Dobříši stoprocentně náleží a i díky Muzeu Dobříš minimálně snad po několik dalších desetiletí náležet bude.

Přidejte komentář k článku