Novinky a články o Muzeu

Stále se u nás něco děje, a proto jsme se rozhodli se o to s Vámi podělit. V této sekci naleznete jak důležité informace přímo související s muzeem, tak i nejrůznější zajímavosti ze současnosti, ale i z historie.

Obecné | Aktuality o muzeu a výstavách

I do nového roku s Josefem Vitáskem

02.12.2021 | Obecné
Výstavu 99 let dobříšské kopané: Josef Vitásek můžete navštívit i v novém roce.
I do nového roku s Josefem Vitáskem

Víte pro koho se na míru vyrobila první brankářská hokejová maska v kraji? Správně, pro Josefa Vitáska, „Rytíře fotbalu 1995" a jednu z legend dobříšského sportu. Svůj fotbalový křest zažil už v 18 letech na Letné, před 40 000 diváky v předzápase mezinárodního utkání. Od té doby hájil bránu 30 let, a to nejen fotbalovou ale i tu hokejovou. Dalších 30 let působil jako trenér, instruktor a funkcionář a spolu se svým bratrem Františkem sepsal historicky ceněnou knihu 80 let dobříšské kopané. Titul se velice rychle rozprodal a dlouhodobě není k sehnání. MFK Dobříš oživuje jeho památku skrze Memoriál Josefa Vitáska, kdy se dosud konalo už 19. úspěšných ročníků. Věděli jste ale, že byl Josef Vitásek i vášnivým sběratelem sportovních předmětů, ze kterých ve svém rodinném domě vybudoval „muzeum slávy"? Objemná unikátní sbírka nabízí od nekonečna fotografií, svazků fotbalových kronik, z  toho některých autorských, přes stovky novinových výstřižků, odznaků, vlajek, pohárů, míčů, hokejek s podpisy slavných hráčů a dalších sběratelských kuriozit, které shromažďoval po celý život. Jak pravil novinář už v 80. letech: To nestačíte v jeden den. Přesvědčit se o tom můžete v Muzeu Dobříš, na stávající výstavě 99 let dobříšské kopané: Josef Vitásek, která je pro velký zájem a pandemická vládní opatření prodloužena až do února 2022.

Ponořit se tak můžete do příběhu dobříšského fotbalu i jedné z jeho legend, Josefa Vitáska a výběru z jeho celoživotní sbírky z muzea slávy. To už dnes neexistuje, ale díky rodinnému uchování této sbírky, vám její část můžeme představit.

V prosinci měl být spuštěn doprovodný program k aktuální dočasné výstavě: S Kopačkou po Dobříši. Pandemický vývoj nás však nutí doprovodný program posunout na lepší časy, doufejme v novém roce. Ten by měl mimo jiné do muzea přinést novou nabídku programů pro školy, pátrání po zmizelých židech z Dobříše nebo netradičně pojatou výstavu věnovanou kulatému výročí Dobříše.

Milí partneři, spolupracovníci, návštěvníci a přátelé, děkujeme za podporu: bez vás by to nešlo. A během těžkých časů to platí dvojnásob. Muzeum Dobříš vám přeje krásné Vánoce a povedený nový rok 2022.

Přidejte komentář k článku