Dobříš: město plné rekordů

30.09.2021 | Obecné
Na sklonku léta jsme se rozloučili s výstavou, která představila český rekord z Dobříše, a to v podobě největší prstové rukavice. Tento rekord byl doprovázený unikání sbírkou olejomaleb Jitky Vackové. Úžasný výsledek vzešel i z doprovodného programu Umění (k) dětem. A to je paráda. Po dlouhé nucené odmlce se kultura (nejen u nás) zas vzbudila - a doufejme, že jí to vydrží. Děkujeme všem, kteří se na projektu podíleli, těm, kteří ho podpořili a navštívili!
Dobříš: město plné rekordů

Město rukavic vytváří český rekord: největší prstovou rukavici

Zhruba před deseti lety dobříšáci společnými silami vytvořili jeden český rekord v podobě největší prstové rukavice v republice, a to pod záštitou Kulturního domu Dobříš, tábornického oddílu Zlatý list a skautský oddíl Minennha.

Bývalí dobříšští rukavičkáři z látky odborně vystřihli prstovou rukavici o obvodu 12, 12 metrů. Tu pak nachystali pro účastníky Májových slavností.

A ti?

Ti pak rukavici "sešili" stužkami v městských barvách - modré a bílé, na které připojili své přání Dobříši do dalších let.

Dobříš a další v hledáčku Jitky Vackové

Tento unikátní exponát byl v muzeu k vidění spolu se speciální sbírkou obrazů dobříšské malířky Jitky Vackové, která pracuje zejména s  olejovými barvami. Maluje krajiny a města i zátiší a abstrakce. V muzeu byla k vidění sbírka protínající její tvorbu, a nainstalovány dokonce byly již prodané obrazy - zapůjčené ze soukromých sbírek.

Pokud jste výstavu nestihli, netruchlete.

Na tvorbu Jitky Vackové se můžete podívat rovnou online na jejich autorských webových stránkách www.obrazyjitka.cz. A pokud vás nějaký obraz osloví a už bez něj neusnete, stačí využít kontaktních údajů.

A až do 13. 11. pak můžete vidět její obrazy na výstavě  Art setkání v Sezimově Ústí a do 29. 10. pak máte možnost navštívit výstavu v Městské knihovně v Korunní.

Jitka Vacková se stala patronkou zdařilého doprovodného programu Umění (k) dětem, v jehož rámci se zapojené třídy základních škol z okolí Dobříše pustily do vlastní umělecké tvorby. Někteří žáci se věnovali autorské práci a dokázali na plátně zanechat svá oblíbená místa, jiným stály vzorem obrazy Jitky Vackové, a tak vznikly úžasné reprodukce jejích obrazů. O dětskou kolekci byla výstava doplněna v polovině léta.

Poděkování za aktivní zapojení do režie i realizace výstavy a doprovodného programu by na tomto místě mělo zaznít manželům Vackovým.

To nejlepší na konec?

O co byla ale výstava ochuzena jsou fanfáry a sláva při svém zahájení. A tak vznikla DERNISÁŽ. Tedy to, co se kvůli koronavirové pandemii nepovedlo zpočátku, zdařilo se na závěr.

Nádvoří za Kopáčkovým domem ožilo pod moderátorskou taktovkou Karla Čiháka a energetickou hudbou v podání dobříšských kapel Strangers a AsBest. O srandu u her a soutěží pro děti se postaral spolek Provas. Po celé odpoledne probíhalo pomalovávání lesních laviček darovaných od firmy Lesy Colloredo-Mansfeld, s.r.o.  se speciálním hostem nejmladší dobříšskou skautkou - Juditkou. Přímo v expozici pak byl vytvořen speciální fotokoutek z rekordně největšího rámu vyrobeného z papírových roliček, jehož autorkou je dobříšská rodačka Taťjana Krechová a který je součástí stále expozice v Muzeu rekordů a kuriozit v Pelhřimově. Nechybělo skvělé občerstvení a perfetkní servis od Kavárny Na Půdě. Poděkování by mělo patřit také městu Dobříš, za dlouhodobou podporu, a řadě dalších partnerů a podporovatelů od institucí, přes skupiny, po jednotlivce - vám všem posíláme velké díky!

Na fotoreportáž z akce se můžete podívat v naší galerii.

Zkrátka.

Děkujeme všem, kteří se zúčastnili a navštívili nás.

Děkujeme všem, kteří nás podporují.

Děkujeme všem, kterým na kultuře záleží.

Muzeum Dobříš