Zajímavosti | Aktuality o muzeu a výstavách

Zajímavá návštěva v Muzeu Dobříš

04.02.2016 | Zajímavosti
V doprovodu člena Muzejního spolku pana Karla Bednáře navštívil 19. ledna naše muzejní expozice nejstarší rukavičkář a zároveň jeden z nejstarších občanů Dobříše, pan Václav Kubík, narozený 26. září 1923.
Zajímavá návštěva v Muzeu Dobříš

Uspořádáním expozice a jejím moderním pojetím byl pan Kubík velmi mile překvapen a uznale ocenil práci všech, kteří se podíleli na vzniku muzea a vynaložili tak nemalou píli v jeho konečném řešení. Pan Kubík obdivoval nejen nespočet historických informací na moderních osvětlených panelech, ale v průběhu prohlídky nám také poskytl několik zajímavostí o svém životě spojeném s rukavičkářstvím.

Pan Kubík se vyučil u firmy Bří Fišerové v Praze Holešovicích a tam také pracoval až do odchodu na vojnu po druhé světové válce. V září 1947 odešel do Abertam a po kurzu zaměřeném na odbornou přípravu pro výchovu učňů se stal mistrem učňovského střediska. V roce 1948, kdy bylo učňovské středisko převedeno do Osova, pracoval v tamní jirchárně jako skladník usní a později přešel do jirchárenského závodu v Mimoni, kde pracoval jako třídič usní.

Po zahájení výroby v novém závodě v Dobříši začal pracovat jako střihač rukavic, později pracoval v propagačním oddělení. Při tom navštěvoval večerní průmyslovou školu, kterou zakončil maturitou. Od roku 1961 pracoval v plánovacím oddělení podniku a od roku 1971 byl pověřen funkcí bezpečnostního technika a požární ochranou. V těchto funkcích pracoval až do odchodu do důchodu v roce 1990.

Pan Kubík nad fotkami Dobříše umístěnými v muzeu zavzpomínal i na chvíle, kdy s panem Bednářem jako háček sjížděl české řeky na kánoích. Pan Kubík byl nejen členem vodáckého oddílu, ale také aktivní cyklista, rád se věnuje turistice a zahrádkaření na své chatičce na Vlašce. Jako člen sokola stále pravidelně sokolovnu navštěvuje a aktivně cvičí.

Panu Kubíkovi děkujeme za milou návštěvu a přejeme stále pevné zdraví, pohodu a dobrou náladu, jakou při návštěvě muzea oplýval.

Panu Bednářovi pak zvláště děkujeme za zprostředkování vzácného setkání a napsání tohoto článku, jakožto malé pozornosti věnované panu Kubíkovi, usměvavému a vitálnímu rukavičkáři a občanovi města Dobříše.