Zajímavosti | Aktuality o muzeu a výstavách

Studenti Gymnázia Karla Čapka pátrali po zmizelých sousedech

17.11.2016 | Zajímavosti
Projekt Zmizelí sousedé vychází z původního vzdělávacího programu Židovského muzea v Praze. Vybízí mladé lidi k pátrání po sousedech židovského původu, kteří z jejich nejbližšího okolí zmizeli převážně v období druhé světové války. Projekt je metodickou inspirací, jak zpracovat období holocaustu a připomenout tak hrůzný osud židovských obyvatel.
Studenti Gymnázia Karla Čapka pátrali po zmizelých sousedech

Projekt letos díky iniciativě Muzejního spolku Dobříšska, o.s. probíhal také v Dobříši, konkrétně také v našem muzeu. Studenti dobříšského gymnázia Karla Čapka s pomocí Mgr. Jindřišky Rosenbaumové pátrali v dobříšské židovské historii a zjišťovali informace nejen o osudech dobříšských židů, ale i o židovských památkách v Dobříši.

Projekt realizoval Muzejní spolek Dobříšska, o.s. v rámci stálé své stálé expozice věnované právě židovské tématice s finančním přispěním Nadačního fondu obětem holocaustu.

Výsledek své práce studenti shrnuli ve videoreportáži, kterou můžete shlédnout níže.

Jak sami studenti zhodnotili, informací, které stojí za zmínku, není málo, avšak pátrání bylo mnohdy o to složitější, že literatury na toto téma není dostatek, případně není zpracovaná do současného jazyka a srozumitelné formy. Velmi tak ocenili novou publikaci autorky Mgr. Jindřišky Rosenbaumové, která srozumitelně a čtivě popisuje historii dobříšských židů a v jednotlivých kapitolách se věnuje i významným památkám židovské kultury spojeným s Dobříší, popisuje osudy dobříšských synagog, židovského hřbitova i posvátných svitků Tóry. Text je doplněn mnohdy unikátními historickými fotografiemi a dokumenty.

Publikace vyšla v listopadu tohoto roku s pomocí Muzejního spolku Dobříšska, o.s. a za finančního přispění Nadačního fondu obětem holocaustu.