Výstavy | Aktuality o muzeu a výstavách

Na betlémy do Muzea rukavic

03.12.2015 | Výstavy
Muzeum rukavic v Dobříši nabízí svým návštěvníkům jedinečnou možnost prohlédnout si zblízka umění mistrů betlémářů z Příbrami.
Na betlémy do Muzea rukavic

Tvůrcem a majitelem vystavených betlémů, z nichž menší má rozměr 3x2 metry, je spolek Příbramských betlémářů. Právě Příbramsko patří k regionům, kde má stavění jesliček dlouholetou tradici a paří k nějvětším betlémářským oblastem v Čechách. Svého času zde působilo několik profesionálách řezbářů, ale také řada amatérských lidových umělců především z řad havířů.

V dobách největšího rozkvětu řezbářeského řemesla byly jesličky nezbytnou součástí Vánoc každé rodiny ­ jakýmsi oltářem. I proto si na nich dali tvůrci velmi záležet. Díla příbramských betlémářů jsou výjimečná především díky dominantnímu pozadí jesliček, které zobrazuje většinou velké město tvořené menšími chaloupkami až po honosné paláce.

Výstava betlémů potrvá od 3. prosince až do 31. ledna a doplní tak stálou expozici rukavičkářství, židovství, vodohospodářství a samotného města Dobříš. Všechny expozice včetně výstavy betlémů můžete navštívit za jedno vstupné každý všední den od 8,00 do 17,00 hodin, o víkendu pak od 13,00 do 16,00 hodin. Otevřeno bude i přes vánoční svátky 25. a 26. prosince, a to od 13,00 do 16,00 hodin.