Zahájení nové sezóny v Muzeu Dobříš

28.01.2016 | Obecné
Nová sezóna v Muzeu Dobříš začala křtem. I přes svůj nabitý program si setkání nenechal ujít hejtman středočeského kraje Ing. Miloše Petera, který spolu s duchovním otcem a radním města Dobříše v jedné osobě, Radkem Vystydem, slavnostně pokřtili originální produkt Muzea Dobříš v podobě dárkového setu tradičních kožených rukavic. K setu navíc přísluší certifikát zaručující originalitu a kvalitu výrobku.
Zahájení nové sezóny v Muzeu Dobříš

Řemeslo se zde pozvedlo na umění

Pozvání přijali i členové Rady města Dobříše a také starosta města Mgr. Stanislav Vacek, který je sám členem Muzejního spolku. Při této příležitosti připomněl, že cesta k otevření Muzea Dobříš nebyla zdaleka jednoduchá, ale o to cennější je výsledek v podobě moderního muzea, na které může být město Dobříš právem hrdé. Vždyť, kolik měst se může pyšnit tak dlouhou historií jednoho, dnes již málem zapomenutého, řemesla? Jak Ing. Miloš Petera, hejtman středočeského kraje, výstižně poznamenal, v tomto případě se podařilo pozvednout řemeslo na umění. Náročná a poctivá práce rukavičkářů se zde snoubí s uměním a tradicí, které si získaly věhlas po celém světě.

S elánem a důvtipem slavnostním dopolednem provázel Petr Větrovský, generální ředitel 1. FK Příbram, který se zhostil role moderátora a dopomohl k tomu, že se celé setkání neslo v přátelské atmosféře a úterní dopoledne si získalo punc slavnosti a nevšednosti.

Muzeum nabízí víc než samotné rukavice

Muzeum však nenabízí jen poznatky o rukavičkářství, k vidění je toho daleko víc. Počátky rukavičkářského řemesla jsou úzce spojeny s židovskou tematikou, protože právě Židé zde založili první rukavičkářskou živnost. Na expozici o rukavičkářství tak plynně navazuje expozice židovství a expozice města Dobříše. Své místo si zde zaslouží také expozice vodohospodářství a rod Kopáčků, kterému po celá léta patří dům, kde se nyní muzeum nachází.