Dobříšská historie ožívá, Muzeum Dobříš otevře již tuto sobotu

12.05.2015 | Obecné
Po dlouhých dvou letech se konečně podařilo zrealizovat projekt, který v Dobříši dosud chyběl. Hlavním posláním Muzea Dobříš je především snaha vdechnout nový život téměř zapomenutému rukavičkářství a podělit se s návštěvníky o zajímavosti z bohaté historie města Dobříš. Slavnostní odhalení muzejní expozice proběhne v sobotu 16. května v 15:00 za přítomnosti významných hostů.
Dobříšská historie ožívá, Muzeum Dobříš otevře již tuto sobotu

Celý projekt zastřešuje Muzejní spolek Dobříšska, o. s., jehož členové věnovali nesčetné množství času a úsilí pro dosažení jediného cíle. Jak to tak obvykle bývá, náročné projekty často provází nepříjemné překážky, a ani u Muzea Dobříš tomu nebylo jinak. S pomocí mnoha dobrovolníků, dárců exponátů a několika sponzorů, kteří podali pomocnou ruku, ať už finanční nebo fyzickou, se to však nakonec podařilo.

Finální přípravy však probíhají ještě dnes, muzeum se chce ukázat prvním návštěvníkům v plné kráse. Co ale vlastně svým návštěvníkům Muzeum Dobříš nabídne? Převážná část expozice se věnuje zejména rukavičkářství, které zaujímalo v dobříšské historii významné postavení. Výroba rukavic ovlivňovala životy mnoha zdejších lidí bezmála 150 let. Byla by proto škoda, aby tradiční řemeslo tohoto formátu upadlo v zapomnění. A právě to bylo hlavním důvodem vzniku celého projektu.

Výrobu rukavic zde mohou zájemci dokonce vidět na vlastní oči. Tento nezapomenutelný zážitek nabídne unikátní rukavičkářská dílna se speciálními stroji a náčiním. Zájemci uvidí mistry svého řemesla při práci, dozví se, jak se rukavice vyrábí a co všechno tento proces obnáší. Rukavičkářská dílna bude fungovat nejen během slavnostního odpoledne, ale i při plánovaných workshopech.

Dobříšské muzeum ale rozhodně není jen o rukavičkářství, ale naopak nabízí přehled o historii Dobříše v různých oblastech. Jednou z nich je například vodohospodářství, které svou expozicí potěší především děti. Právě zde bude k vidění zajímavý interaktivní model koloběhu vody, který je provázen záznamem mluveného slova s naučným výkladem. V dalších částech expozice mohou návštěvníci nahlédnout do tajů židovské historie, ale i do historie města Dobříš jako takového, včetně jednoho z jeho významných tajemníků, Ludvíka Kopáčka.

První návštěvníci zavítají do Muzea Dobříš již tuto sobotu 16. května v 15:00 hod. Kromě dlouho očekávaného odhalení rozmanité expozice se mohou těšit na zajímavý doprovodný program. Návštěvníci mohou například zavítat na již zmíněný rukavičkářský workshop. Součástí slavnostního odpoledne bude také vernisáž výstavy obrazů malířky Jitky Hrubé. K poslechu a dokreslení příjemné atmosféry zahraje Dobříšský pokleslý orchestr lidových nástrojů.

Pokud patříte mezi příznivce tohoto projektu, podpořte jej tím, že přijdete. Velký ohlas a spokojenost návštěvníků budou tou nejlepší odměnou za velký kus odvedené práce celého muzejního týmu.