Abertamští rukavičkáři navštívili Dobříš

14.06.2018 | Obecné
Členové Krušnohorského spolku Abertamy spolu s Krušnohorským spolkem z Německa uskutečnili dvoudenní zájezd do Příbrami a Dobříše.
Abertamští rukavičkáři navštívili Dobříš

gramem spolku je mimo jiné péče a shromažďování historických dokumentů týkajících se jejich města a nejbližšího okolí. Z historických dokumentů z nedávné minulosti se dovídáme, že v Abertamech byla rukavičkářská výroba, stejně tak v Dobříši, kde rukavičkářská výroba ještě pokračuje. V okolí těchto rukavičkářských měst byla těžba uranu - a to v Příbrami a Jáchymově. Pro mladší generaci bych chtěl připomenout, že když skončila těžba uranu v oblasti Krušných hor, tak se mnozí horníci přestěhovali z krušnohorska do Dobříše nebo Příbrami. Proto se v Dobříši nachází Jáchymovská ulice.

Abertamští rukavičkáři navštívili v neděli 10. června Dobříš, kde byli hosty Muzejního spolku Dobříšska. Zejména v budově muzea hledali inspiraci pro svoji další práci. V muzeu je přivítal předseda muzejního spolku, Radek Vystyd. Na základě návštěvy se dá předpokládat, že spolupráce v muzejních sbírkách, zejména pokud jde o rukavičkářskou výrobu, bude pokračovat i v budoucím období. Abertamy, jako jedno z center turistického ruchu v Krušných horách dokončují opravu budovy, kde bude muzejní expozice rukavičkářské výroby a budou tam rovněž prostory pro různé tematické výstavy.

V Abertamech už žádná firma na výrobu rukavic neexistuje, proto kromě muzea navštívili i firmu NAPA Dobříš, kde mohli obdivovat náročnou práci rukavičkářů a šiček rukavic. Další součástí návštěvy Dobříše byla i prohlídka napůl opuštěného areálu bývalých Rukavičkářských závodů.

Na závěr návštěvy si hosté prohlédli dobříšský zámek a anglický park.

Poděkovali za péči, kterou jsme jim věnovali a pozvali nás k návštěvě do Abertam.

IMG-20180610-WA0000.jpg

IMG-20180610-WA0002.jpg